Twój koszyk jest obecnie pusty!
Rosiczka przylądkowa pochodzi z Afryki Południowej, jest jedną z najpopularniejszych roślin owadożernych uprawianych w domu. Dorasta do 30 centymetrów wysokości. Ma podłużne lub jajowate liście, ułożone w kształt rozety. Brzegi jej liści pokrywają włoski, które wydzielają na końcach małe kropelki słodkiej i lepkiej cieczy.
Rosiczka jest zjawiskowa, można ją podziwiać bez końca. Zieleń z czerwienią tworzą świetny kontrast kolorów a ciecz na końcówkach włosków wygląda jak poranne krople rosy. To, co dla nas wygląda przepięknie dla owadów jest śmiertelną pułapką – do kropelek cieczy przylepiają się owady, liść się wtedy zwija i roślina zaczyna trawić.
Stanowisko, temperatura i podlewanie
Lubi jasne stanowisko, wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza. Polecam ją podlewać tylko wodą deszczową lub destylowaną bo jest wrażliwa na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie wodociągowej.
Podłoże
Najlepsze podłoże dla rosiczki to mieszanka torfu i gruboziarnistego piasku ale sprawdzi się również sam torf.
Podobno jest łatwa w uprawie ale mnie to wcale nie idzie najlepiej. W tematyce roślin owadożernych przede mną jeszcze bardzo daleka droga edukacyjna, a tymczasem pokażę Wam kilka zdjęć tej zjawiskowej rośliny.
2 odpowiedzi na “Rosiczka przylądkowa (Drosera capensis)”
Nie komentarz, a raczej prośba o pomoc. Mam dwie rosiczki przylądkowe, ładnie rosły, ale od jakiegoś czasu zaczęły robić się czarne poczynając od końca aż do całkowitego uschnięcia pędu. Woda, gleba, nasłonecznienie, jak należy. Nawet jak wypuszcza nowy pęd, to na końcu już jest czarny Może ktoś mi podpowie, co zrobić. Zbyszek.
Moja rosiczka też tak miała, wszystko było ok, warunki ok, a mimo wszystko czarniała od końcówek. Nie mam pojęcia co w takiej sytuacji zrobić, nie znam się za bardzo na owadożernych. Polecam dołączyć do naszej grupy na facebooku „Polish Jungle – polska społeczność miłośników roślin” – mamy tu wielu specjalistów od roślin owadożernych 🙂