Twój koszyk jest obecnie pusty!
Uwielbiam wszelkie inicjatywy kreatywne związane z zielenią, i dzisiaj pokażę Wam właśnie jedną z nich!
Projekt „Network – sąsiedzkie sieciowanie ogrodnicze” został zainspirowany rośliną Calathea 'Network’. Rozpoczął się w Toruniu rok temu w ramach działań lokalnych w trakcie 12 Święta Bydgoskiego Przedmieścia. 12 monitorów kineskopowych z odzysku najpierw rozebrano i oczyszczono, a później sąsiedztwo zasadziło w nich swoje rośliny. Monitory zostały rozmieszczone w różnych lokalizacjach w mieście, np. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorem projektu jest artysta Michał Połomski.
Pozostałości okablowania monitorów również wykorzystano i, w ramach projektu „Etno Polska” Narodowego Centrum Kultury, stworzono z nich kompozycje e-kwiatów. W ich wykonanie duży wkład miała uzdolniona manualnie grupa osób z Polski Związek Głuchych.
Projekt „Network” nawiązuje do idei naturetech’u, sieciowania, lokalności i globalności, natury i rozwoju technologii, internetu, korzeni i pochodzenia, pielęgnacji roślin, teorii kłącza, dobrostanu cyfrowego oraz ponownego użycia elektrośmieci. Niczym w definicji networkingu będzie to ciągły proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów.
Projekt jest kontynuowany w tym roku i pewnie będzie trwał tak długo jak będzie powstawała nowa lokalność – sadząc, rozsadzając i łącząc to co naturalne i sztuczne. Nowinki z artystycznej pracy Michała możecie śledzić na jego instagramie tutaj.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ,,Kultura – Interwencje 2021”, zrealizowano również dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.
Zdjęcia: materiały prasowe