Twój koszyk jest obecnie pusty!
Program festiwalu Lodz Design każdego roku prezentuje wielowymiarowe i holistyczne podejście do designu. Od lat festiwal ten podejmuje bowiem tematy pochodzące z różnych dziedzin życia, starając się nas inspirować do poszukiwania różnych form ulepszeń zarówno naszego indywidualnego, jak i społecznego, wspólnotowego życia. Dodatkowo, z każdym rokiem coraz więcej wystaw Lodz Design porusza tematy dotyczące sprostaniu wyzwań jakie stawia przed nami współczesny świat i otwiera przed nami coraz więcej możliwości zadbania o nasze najbliższe otoczenie i generalnie o środowisko.
W tym roku zaprezentowano bardzo proste rozwiązanie, wymagające od nas naprawdę niewielkiego nakładu pracy, dzięki któremu będziemy mogli wspomóc oczyszczanie zbiorników wodnych i odbudowywać ich różnorodność biologiczną. Mowa o „Pływających wyspach” czyli dryfujących na wodzie platformach, na które składają się odpowiednio dobrane rośliny. Takie wyspy to inaczej pływające tereny podmokłe (ang. Floating Treatment Wetlands), naturalnie występujące w przyrodzie. Dzięki swoim właściwościom skutecznie wspomagają naturalne oczyszczanie wody, biorą udział w kontroli jej temperatury, a także poprawiają napowietrzenie. A w jaki sposób się to dzieje? Otóż rośliny poprzez korzenie pobierają rozpuszczone w wodzie azot, fosfor i metale ciężkie, a także pestycydy i farmaceutyki. Bardziej złożone zanieczyszczenia rozkładają się przy udziale bakterii, które są w stanie metabolizować te substancje. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z przygotowanego specjalnie przez Lodz Design Poradnika, jest on dostępny do czytania w formacie pdf tutaj: LINK.
Poza tym, że „Pływające wyspy” oczyszczają zbiorniki wodne to jeszcze są ostoją dla dzikiego ptactwa. Zalet mają pewnie jeszcze więcej, warto zaliczyć do nich też po prostu świetny wygląd – takie wyspy mogą wyglądać zjawiskowo, mogą na nich też rosnąć drzewa!
Za treść merytoryczną Poradnika odpowiada Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr hab. Tomasza Jurczaka, z udziałem zespołu w składzie: Konrad Budziński, Aleksandra Chamerska, Paweł Jarosiewicz i Elżbieta Urbaniak. Ilustracje wykonała Barbara Olejarczyk ze studia Krzyżówka.
Oczywiście, gdy wyobrażamy sobie jedną taką pływającą wyspę to efekt może nam się wydawać mało spektakularny, ale wyobraźcie sobie gdyby każdy zbiornik wodny zawierał taką wyspę lub kilka wysp? No właśnie. To co? Do roboty! Ja zabieram się za swoją pierwszą „Pływającą wyspę”, efektami mojej pracy podzielę się tutaj na blogu, a Wy koniecznie dajcie znać jak idą Wasze prace.
Jeśli jesteś z organizacji zajmującej się tematyką zieleni, miejską lub działasz na podobnym polu i chcesz otrzymać bezpłatny drukowany egzemplarz Poradnika 1.0, napisz na adres promocja@lodzdesign.com.