Twój koszyk jest obecnie pusty!
Aglaonema pochodzi ze Środkowo-Wschodniej Azji i w naturalnym środowisku zasiedla lasy. W warunkach domowych nie jest rośliną bardzo wymagającą, da sobie z nią radę nawet początkujący miłośnik roślin.
W Polsce można kupić sporo ciekawych odmian Aglaonemy, do moich ulubionych należą 'Army Red’, 'Cleopatra’, 'Veronica’ i 'Crete’. Jako pierwszą chciałabym Wam pokazać odmianę ’Army Red’. Ma duże i połyskujące liście. Główne nerwy i brzegi liści mają wyrazistą ciemnozieloną barwę, środkowa część liści natomiast ma kolor różu i czerwieni. Wszystkie te barwy tworzą mocny kontrast, dzięki czemu ta odmiana Aglaonemy wygląda wyjątkowo niepowtarzalnie, aż trudno ją z jakąkolwiek inną rośliną pomylić. Barwy nieco zmieniają się wraz ze wzrostem rośliny – zieleń z czasem staje się coraz bardziej intensywna, a róż z czasem zmienia się w wyrazistą czerwień.
Stanowisko i temperatura
Aglaonema 'Army Red’ lubi półcień i słoneczne stanowiska, ale pamiętajmy, że jeśli chcemy, by fajnie się wybarwiała warto postawić ją w miejscu z dużą ilością światła. Uważajmy natomiast by promienie słońca bezpośrednio na nią nie padały.
Aglaonema jest rośliną tropikalną więc generalnie kocha ciepło, najlepsza dla niej temperatura to pomiędzy 20 a 24 °C. Musimy jednak pamiętać o tym, by powietrze dla niej nie było za suche. W sezonie grzewczym warto ją zraszać, np. dwa razy w tygodniu.
Podłoże i podlewanie
Aglaonema potrzebuje żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Podlewamy ją systematycznie i umiarkowanie – latem ze dwa razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu lub rzadziej – sprawdzając co jakiś czas czy nie ma za mokrej lub za suchej ziemi. Najlepiej gdyby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna.
Wzrost, przesadzanie i rozmnażanie
Aglaonemę warto raz na rok przesadzić. Jej system korzeniowy jest płytki ale rozbudowany dlatego najlepiej dla niej sprawdzą się doniczki niewysokie ale szerokie. Aglaonemy mogą też rosnąć bez ziemi, w uprawie hydroponicznej.
Rozmnażanie Aglaonemy jest bardzo proste. Z dorosłej rośliny pobieramy odrost korzeniowy i od razu sadzimy do nowej doniczki. Nie potrzebujemy czekać na zaaklimatyzowanie się rośliny, możemy ją od razu postawić w miejscu docelowym.
Toksyczność!
Wszystkie części Aglaonemy zawierają bardzo toksyczny sok, który może powodować podrażnienie śluzówki, poważne zaburzyć pracę serca a nawet uszkodzić układ nerwowy. Dlatego jeśli w Waszym domu są małe dzieci lub zwierzęta, najlepiej albo zrezygnować z rośliny albo ją odpowiednio odizolować a wszelkie prace przy niej, dla bezpieczeństwa wykonujcie w rękawiczkach.
Poniżej kilka zdjęć mojego egzemplarza Aglaonemy 'Army Red’, a niebawem opowiem Wam o innych odmianach tej rośliny.