Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum)

Jej polska nazwa jest trochę nieprzyjemna, wielu osobom kojarzy się raczej z chorobą lub przykrą dolegliwością dlatego ja w jej przypadku zawsze posługuję się nazwą łacińską. Niech ta niefajna nazwa jednak Was nie zniechęca bo ta roślina nie tylko ma sporo uroku ale też jest bardzo bardzo łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji.

Syngonium to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae), pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. Najlepiej czuje się w miejscu jasnym lub półcienistym. Jej liście początkowo mają sercowaty kształt a z czasem coraz bardziej przypominają strzałki. Są dość duże, mogą mieć nawet długość 30cm.

Jak już zauważyliście ja uwielbiam pnącza i to głównie one zazieleniają moje mieszkanie. Ta roślina jest jednak wyjątkowa ze względu na swoją barwę. Liście nigdy nie są jednolite, zawsze mają różne odcienie zieleni i róznej wielkości plamki. Im więcej mają światła tym odcień zieleni jest jaśniejszy i bardziej intensywny, jaskrawy. Ciekawy kolor mają łodygi – to jest odcień pomiędzy zielenią a brązem, czasami nawet jest to blady róż. Połączenie tych barw i ten piękny kształt liści powodują, że Syngonium wygląda romantycznie ale też lekko drapieżnie. Ze względu na te sprzeczności i wyrazisty charakter jest według mnie jedną z najbardziej fascynujących roślin doniczkowych. Macie podobne spostrzeżenia czy tylko ja ją tak odbieram?

Podobno należy nawozić Syngonium raz na 2–3 tygodnie, ja tego nie robię a mimo to wszystkie mają się świetnie i rosną jak szalone. Najważniejsze jest podlewanie – nie żałujmy jej wody, ona bardzo lubi mieć stale wilgotne podłoże. Trzeba ją też zraszać, zwłaszcza w okresie grzewczym gdy powietrze jest suche – ja to robię codziennie, niezależnie od pory roku. Przesadzam ją wtedy gdy korzenie wypełniają całą doniczkę a sadzonki ukorzeniam w wodzie – zdecydowanie szybciej tak rosną niż w podłożu. Poniżej prezentuję kilka zdjęć Syngonium i jeśli ktoś z Was się jeszcze waha to gorąco zachęcam do rozpoczęcia przychody z tą roślinką.

 

Syngonium (11)

 

Syngonium (13)