Poradnik: Jak zmieścić dużo (roślin) na małym metrażu?

Wielkie apartamenty sprzyjają pasji do kolekcjonowania roślin ale nie każdy z nas żyje na dużym metrażu. Jeśli wyznajecie zasadę „im więcej zieleni tym lepiej”, bardziej interesują Was rośliny niż meble i macie dziwne wrażenie, że ekspansja Waszej flory dopiero się rozkręca ten wpis na pewno Wam się przyda.  Jak w małym mieszkaniu zmieścić wszystkie kochane rośliny? Jak wyeksponować najwięcej zieleni nie potykając się jednocześnie o doniczki, nie plącząc nóg w pnącza i nie dostać z liścia w twarz? Przybywam na ratunek, przeszukawszy dżunglę inspiracji na Pintereście prezentuję poniżej 7 niezawodnych trików, dzięki którym efektywnie i efektownie wykorzystacie każdy centymetr swojego domu. Zaczynamy!

(Uwaga, niniejszy poradnik potraktować należy z przymrużeniem oka 😉 )

1. Półki i regały to podstawa

Pierwszym sposobem na maksymalizację ilości roślin bez posiadania wielkiego metrażu są oczywiście półki i regały. Zajęcie ścian to mus jeśli mamy niewielką przestrzeń, na szczęście możemy je zająć zarówno na całą szerokość jak i na całą wysokość. Zmieścimy w ten sposób sporą liczbę doniczek, których układ możemy dowolnie modyfikować gdy zapragniemy nowej aranżacji.

Źródło: https://www.instagram.com/p/Bg-sq6PgMHC/?saved-by=autumn_inlondon

Źródło: http://www.lifelovelarson.com/2018/02/plant-shelf-wall.html#more
2. Zielone ściany liści

Pusta ściana to oczywiście nudna i nijaka ściana tak więc każdą z nich zamieniajmy stopniowo w zieloną ścianę z łańcuchami liści. Łańcuchy liści układajmy finezyjnie, na przykład w kształt delikatnych fal. Ważne jest aby systematycznie zajmować kolejne centymetry ściany dlatego traktujmy pnącza nadzwyczaj troskliwie.


Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/85286986679352478/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/686306430692238136/
3. Futryny i drzwi

Nie zapominajmy o przestrzeni wokół futryn, to przecież też fragment ściany. Nieużywane drzwi natomiast po prostu zamknijcie i zastosujcie się do punktu 1. i 2.


Źródło: https://www.instagram.com/p/BIEWDWIhDuB/

Źródło: https://www.instagram.com/p/BhtxuYXDcBc/
4. Kino roślinne… to znaczy kino domowe 😉

Przestrzeń kina domowego to genialne miejsce na roślinne stylizacje. Wykorzystajmy miejsce wokół telewizora na zieleń a już nigdy nie będziemy narzekać na brak interesujących propozycji w telewizji! Gdy tylko znudzi nas program lub zniecierpliwią reklamy przesuńmy nieco wzrok na wijący się bluszcz lub egzotyczną palmę, od razu zrobi nam się milej. Rośliny zabawią nas bardziej niż niejeden talent show i uspokoją podczas oglądania wiadomości.

Źródło: https://www.instagram.com/p/BiWv88sjL1B/?saved-by=autumn_inlondon @plantroost https://www.instagram.com/plantroost/
5. Makramy wiszące

Jeśli już zabraknie nam ścian logiczne jest, że należy zaatakować sufity. Na rynku mamy juz duży wybór makram, dzięki którym efekt domowej dżungli mamy zagwarantowany! Pamiętajcie, że na rynku dostępne są nie tylko makramy pojedyncze ale rownież podwójne i potrójne (z oczywistych względów te pierwsze odradzam).

Źródło: https://thegardengranny.com/656/15-easy-ways-hang-plants-house/
6. Zasłony roślinne

Gdy już wszystkie powyższe punkty zostały zastosowane w Waszym domu a rośliny nadal czekają w kolejce na przydzielenie im miejsca nie załamujcie się. Pozostały jeszcze okna. Okna moi drodzy nie muszą być otwierane na oścież, wystarczy, że zostawimy niewielką ilość miejsca aby móc okno uchylić. Pozostałą część natomiast wykorzystujemy do stworzenia „roślinnej zasłony”, do której używamy rowiązania z punktu 1. bądź punktu 5.

Źródło: https://www.diybunker.com/life-changing-plants-that-filter-your-air-safe-for-cats-too/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/747316131887850523/
7. Motyw roślinny

Jeśli chcielibyście ale z jakiegoś powodu nie możecie mieć we wnętrzu większej ilości roślin pamiętajcie o użyciu motywów roślinnych. Tapety to dodatkowy sposób na przemycenie zieleni i stworzenie najlepszego tła dla wyposażenia.

Źródło: http://roomdecorideas.eu/removable-wallpapers-to-update-your-style-at-home/

Źródło: http://etsyfindofthedayblog.com/post/154007269480/

I na tym kończą się moje cenne porady na roślinną ekspansję, dajcie znać w komentarzu, które ze wskazówek stosujecie u siebie a które zamierzacie zastosować. Mając świadomość jaką macie wyobraźnię i jak jesteście zdeterminowani podejrzewam, że powyższe triki są jedynie preludium do dalszej dyskusji i wymiany doświadczeń. Na pewno macie mnóstwo swoich pomysłów na to jak zmieścić mnóstwo zieleni na małym metrażu i mam nadzieję, że chętnie podzielicie się nimi z innymi 🙂 Poradźcie coś roślinnym maksymalistom w komentarzu pod postem lub pokażcie swoje aranżacje na zdjęciach w naszej grupie na Facebooku 🙂